SILVER OCH METALL / Metallföremål, övrigt / Bricka 5806024
*
nr 580 6024
Bricka
Gense, rostfritt stål, rund med två handtag, delvis svart bakelit, längd: 47 cm, märkt:”18 Gense 8 STAINLESS SWEDEN”
Utrop:
100 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:18:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/4 14:58:02
1
200 kr
21/4 22:09:15
2
300 kr
22/4 16:59:23
1
300 kr
27/4 15:11:33
3
Vinnande bud
27/4 18:02:50
4
400 kr
27/4 18:04:15
4
500 kr
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna.
GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka delvis svart bakelit gense metallföremål rostfritt stål rund med två handtag
-
7217 Bricka
med kant, mässing. Diameter: 42 cm, höjd: 3. 5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:16
*
Bricka
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6024
Bricka
Gense, rostfritt stål, rund med två handtag, delvis svart bakelit, längd: 47 cm, märkt:”18 Gense 8 STAINLESS SWEDEN”
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/4 14:58:02 | 1 | 200 kr |
21/4 22:09:15 | 2 | 300 kr |
22/4 16:59:23 | 1 | 300 kr |
27/4 15:11:33 | 3 | Vinnande bud |
27/4 18:02:50 | 4 | 400 kr |
27/4 18:04:15 | 4 | 500 kr |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka delvis svart bakelit gense metallföremål rostfritt stål rund med två handtag
-
7217 Bricka
med kant, mässing. Diameter: 42 cm, höjd: 3. 5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:16